نخ مونوکریل

نخ مونوکریل

نخ جراحی مونوکریل و کاربرد آن:

خواص نخ مونوکریل در پزشکی بسیار است و کاربرد زیادی دارد؛ازجمله مصنوعی بودن آن باعث میشود تا تاثیر بیولوژیکی روی بافت نداشته باشد. همچنین واکنش التهابی ایجاد نمیکند و به خوبی از بافت برش یافته یا صدمه دیده محافظت میکند.

مونوکریل یک نخ بخیه مصنوعی و قابل جذب است که در کورنلیا، جورجیا، ایالات متحده آمریکا تولید شده و توسط و دارای علامت تجاری است.
نخ های جراحی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی مصرفی هستند.

نخ جراحی مونوکریل نوعی نخ بخیه تک رشته ای، مونو فلامینت و قابل جذب می باشد. از پلیگلکاپرون 25 که کوپلیمری از گلیکولید و اپسیلون-کاپرولاکتون است، تشکیل شده است هم رنگ شده (بنفش) و هم رنگ نشده (شفاف) می آید و یک بخیه تک رشته ای قابل جذب استاین نخ با اتیلن اکساید، استریل میشود تا از هرگونه آلودگی و میکروب پاک شود. برای استریل ماندن نخ باید آنرا درون بسته بندی و در جایی تمیز و دور از آلودگی نگه داشته شود.

حالت پیچ دار و لغزنده این نخ کمک میکند تا راحت تر از نخ های به هم تابیده عبور کند؛از نخ مونوکریل برای بستن و پیوند بافت های نرم استفاده میشود.اغلب برای بسته شدن درم زیر پوستی صورت استفاده می شود. تمایل کمتری برای خروج از طریق پوست پس از شکسته شدن دارد، مانند ویکریل. برای استفاده در بافت های قلبی عروقی و عصبی و برای استفاده در جراحی چشم و میکروسکوپی منع مصرف دارد و از این نخ به هیچ وجه نباید در راحی بافت های قلبی و عروقی یا عصبی استفاده کرد. استفاده از بخیه پولیگلکاپرون ممکن است در بیماران مسن، سوء تغذیه یا ناتوان و همچنین در بیمارانی که ممکن است بهبود زخم را به تاخیر بیندازند، نامناسب باشداستفاده از این نخ برای جراحی میتواند التهاب کمی را در پوست ایجاد نماید. این عوارض به مدت یک هقته تا ۱۴ روز وجود دارد و نخ استحکام کششی خود را حفظ میکند. بعد از این مدت این درصد به ۲۰ تا ۳۰ درصد میرسد که در نسخه بنفش رنگ این میزان بین۳۰ تا ۴۰ درصد است نخ های مونوکریل در زمان عبور از بافت.

MonocryLواکنش بافتی پایینی دارد، استحکام کششی بالایی دارد و نیمه عمر 7 تا 14 روز دارد. در 1 هفته، استحکام کششی آن در داخل بدن 50-60٪ رنگ نشده (60-70٪ رنگ شده)، 20-30٪ رنگ نشده (30-40٪ رنگ شده ) در نهایت و پس از گذشت ۹۱ تا ۱۱۹ روز به طور کلی نخ هیدرولیز شده و از بین میرود. هنگامی که از بسته بندی خارج می شود، دارای درجه بالایی از “حافظه” یا سیم پیچ است. لغزنده است و عبور آن را راحت تر از بخیه بافته می کند. دارای قوام نزدیک به مواد بخیه نایلونی است. به ندرت برای بستن پوست از راه پوست استفاده می شود و در نواحی با تنش بالااستفاده نمی شود، از نوع بی رنگ این نخ نباید برای بستن شکم یا بافت فاسیا استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *